Moja opčinjenost teleportacijom i planetom Saturn otpočela je u osmom razredu i knjigom Putevi saznanja o vasioni Branislava Ševarlića. Te godine astronaut Eugen Cerman i arheolog Harrison Schmidt su poslednji put sleteli na Mesec u misiji Apola 17. Misije Apola 18, 19 i 20 su obustavljene.Srećom po moju nadu u putovanje do Saturna trajale su epizode teleportovanja do udaljenih planeta junaka Zvezdanih Staza , nezanimljivog kapetana Kirka i harizmatičnog mister Spoka zbog koga i danas znam da podignem visoko levu obrvu i verujem u multikulturalnost i toleranciju prema vanzemaljcima. Saturn je bio moja prva asocijacija za svemir i sam sam verovao da ću teleportovanjem doći bar do njegovog prstena. Upravo tim principom razmene materije i energije teleportovan je sa Saturna po sopstvenoj tvrdnji osnivač Sun Ra arkestra koji će 15. Avgusta nastupiti na Nišvilu. Mada je uvek tvrdio da je na Zemlju teleportovan sa Saturna, Sun Ra je rodjen kao Herman Poole Blount u Alabami i svakako je jedan od najznačajnih ali verovatno i najzapostavljeniji džez muzičar od sredine prošlog veka – pre svega zato što se njegova muzika uvek „uspešno migoljila“ svim pokušajima da se strpa u određenu stilsku fioku. U najkraćem, njegov kompozitorski stil obuhvata praktično sve stilove džeza, od ruralnog bluza i regtajma, preko Nju Orleansa, svinga, raznih bap derivata pa do fri džeza, uključujući pride i elemente soula fanka i roka – i sve to veoma često (a iznenadjujuće kompaktno) u jednoj kompoziciji! Sun Ra je prvi medju džez muzičarima počeo da koristi elektronske klavijature (još od pojave prvih mini moog sintisajzera) i električna pojačala za konvencionalne instrumente, prvi je od džezera osnovao sopstvenu diskografsku kuću (Els Saturno Records), a ono što je zbunjivalo džez puritance, bila je i specifična kostimografija Arkestra – kombinacija elemenata inspirisanih starom civilizacijom Egipta (od čijeg je vrhovnog božanstva, Amona Ra „pozajmio“ prezime) i naučne fantastike, kao i scenski performansi koji su, pogotovo sredinom prošlog veka, poprilično odudarali od onog što se podrazumevalo kao džez koncert.
Međutim, kako vreme prolazi, uticaj Sun Ra Arkestra je sve uočljiviji i to ne samo kada je džez u pitanju, pa se na spisku „inficiranih“ nalaze i: George Clinton, Phish, MC5, Yo Lo Tengo, Sonic Youth, NRBQ, DJ Spooky, Aardvark Jazz Orchestra, Ken Vandermark, Burnt Sugar the Arkestra Chamber, Scott Robinson, Medeski, Martin & Wood… i kao najsvežiji primer – Lady Gaga, koja je to demonstrirala u numeri „Venus“ sa njenog novog albuma. Dobro potkovan džez tradicijom Sun Ra je tokom zlatnog doba svinga, sredinom četrdesetih, bio pijanista i aranžer legendarnog orkestra Flečera Hendersona. Jedno vreme je svirao u triju sa značajnim sving muzičarima – saksofonistom Kolmenom Hokinsom i violinistom Stafom Smitom. Godine 1952. promenio je svoje, kako je sam govorio – „robovsko“ ime u Le Sony’r Ra, dakle, iz istih razloga kao što su to uradili i Malcolm X ili Muhamed Ali. U to vreme je vodio sopstvene sastave u kojima su i Pat Patrick, John Gilmore, Marshall Allen, James Spaulding, Von Freeman … što je vodilo ka formiranju Arkestra u čijoj diskografiji ima preko stotinu albuma, a održali su na hiljade koncerata. Danas je izvesno da je Sun Ra Arkestra džez institucija, i nimalo nije neumesno porediti ga po značaju sa velikim orkestrima koje su predvodili Duke Elington i Count Basie – mada je svako ko bi to tvrdio pre pola veka rizikovao da od „čistunaca“ bude „spaljen“ na lomači kao džez jeretik. Kroz Sun Ra Arkestra, koji je zajedno sa Art Ensemble of Chicago imao veliki uticaj na razvoj „New Thing“ pokreta – prošli su mnogi poznati muzičari (Pharoah Sanders, Marion Brown, Julian Priester, Tommy Turrentine, Don Cherry…) a sastav je čak snimio i jedan album sa čuvenim avangardnim kompozitorom Džonom Kejdžom. U vremenima najvećih napada od strane već pomenutih džez puritanaca, u odbranu Sun Ra Arkestra je stao i Dizzy Gilespie koji je rekao: „Samo guraj Soni – isto su pokušali da urade i meni“!, a Thelonious Monk je na nečiju primedbu da je Arkestra „isuviše van toka“ – odgovorio: „Da, ali to još uvek svinguje“!
Sun Ra je umro 1995. godine, a njegov orkestar će 15. avgusta predvoditi devedesetjednogodišnji saksofonista Maršal Alen, ubedljivo najstariji izvođač u istoriji festivala. Most za teleportovanje odvezo je nazad na Saturn osnivača mistika i filozofa koji je tokom svog boravka na Zemlji stigao da ostavi neizbrisiv trag u džez kulturi. Očekujem zvezdano nebo nad scenom Nišvila te subote i zadovoljno lice osnivača nastupom svojih sledbenika. Publika će otici ubeđena da je on ako ne bog, onda bar njihov ovlašćeni izaslanik koji je opravdao svoje teleportovanje sa Saturna. Letova ka Mesecu (ili po nekima”položaju 51″ u Nevadi) nema već skoro pola veka, a prema Saturnu ih neće još dugo biti. Čovecanstvo će umesto u nauku ulagati u naoružanje. Deliće nas različiti bogovi i njihovi “ovlašćeni zastupnici “. Saturn i njegov prsten će čekati strpljivo u dalekoj budućnosti najbolje među nama. One „jeretike“ koji su razumeli poruku koju nam je muzikom preneo teleportovani Sun Ra.