Joss Stone sam sreo sredinom oktobra u Šangaju. Mesec ipo dana pre našeg premijera i ja sam bio deo kineskog koncepta 16+1 . Na poziv ministarstva kulture Kine nas 16 direkrora džez festivala zemalja jugoistočne i centralne Evrope posetilo je Peking, Šangaj i Guangdžou i dogovaralo buduću saradnju. Zahvaljući toj poseti i želji ministarstva kulture Kine (gde nas je primio direktor za Istočnu Evropu I centralnu Aziju Guan Xin) da ojača sopstvenu džez scenu video sam brojne kineske bendove a najbolji od njih Golden Budha Jazz Group iz Pekinga nastupiće 12 avgusta na ovogodišnjem Nišvilu. Najviše bendova tokom jedne večeri odgledao sam na Nine Gates festivalu u Pekingu. Brojnosti je najviše doprineo festivalski koncept da nijedan bend ne može izvesti više od dve kompozicije. Svaki festival bio je autentičan na svoj način tako da smo na Guangdžou jazz festivalu pored koncerata u predivnoj sali “Xinghai Concert Hall” pratili programe i sedeći na prostranom travnjaku ispred Univerziteta. Iznenadio sam se da je Berkli univerzitet otvorio svoje istureno odeljenje za 80 studenata u Guangdžou pod nazivom “Berklee On The Road”.
Svakako najsličniji po konceptu Nisvilu je džez festival u Šangaju. Nekoliko stejdževa smeštenih u velikom parku pored reke predstavljaju stilsku raznolikost. Džez festival je samo deo Festivala umetnosti tako da sam iskoristio priliku da pogledam spektakularni mjuzikl “Jews in Shanghai” u još spektakularnijij dvorani. Kako je festival umetnosti predstavio i vrhunski Sajam Umetnosti prilično sam se iznenadio kad sam na otvaranju naišao na štand Nišvila. Organizator mi ničim nije najavio tu mogućnost, tako da sam hitno doneo sve raspoložive zalihe Nišvil kataloga i DVD-a. Posetioci su ih brzo razgrabili u moru kataloga sa drugih štandova najčesće nacionalnih teatara, opera, baleta i filharmonija. Srbija nije bila zastupljena svojim štandom a moguće je i da je cena zakupa štandova bila jedan od razloga.
Najvece iznenadenje sacekalo me je u kongresnoj dvorano hotela Intercontinental jer smo nas šesnaestoro bili glavne zvezde osnivačke skupštine buduceg Silk Road festivala. Ideja organizatora bila je da pored nekoliko novih festivala u većim gradovima Kine (ovo većim znači – preko 5 miliona, a takvih ima poprilično) zaživi i festival umetnosti u svim zemljama koje su nekad činile Put Svile. A Srbije jeste bila deo te rute. Dao sam nekoliko ideja o konceptu takvog festivala i domaćin jepažljivo sve zapisao i po završetku sednice još puna dva sata razgovarao sa mnom i zatražio da mu po povratku u Srbiju pošaljem mejl i ideje o glavnom i pratećim programima.Poprilično sam zakasnio te večeri na glavni program džez festivala a tamo je već zavodljivo plesala bosonoga Joss Stone. I naravno pevala najbolje na svetu “I put a sppell on you”. Pomislio sam kako bi bilo sjajno da tako bosonoga ušeta avgusta u nišku Tvrdavu.
Britanska pevačica Joss Stone (pravo ime Joscelyn Eve Stoker) je sa svojih 28 godina postigla i više nego mnoge velike muzičke zvezde tokom cele karijere. Nastupala je i snimala sa velikim rock, soul, blues i jazz imenima medju kojima su i James Brown, Gladys Knight, Solomon Burke, Herbie Hancock, Tom Jones, Blondie, Rod Stewart, Smokey Robinson, Ringo Star, Angie Stone, Melissa Etheridge Jeff Back, Stevie Wondere, Dusty Sprinfild, Johny Legend, Ashanti, Cyndi Lauper, Gladys Knight, Jessica Simpson , Patti LaBelle, Robie Wiliams, zatim: Bono, Bob Geldof i Chris Martin iz Coldplay (sa kojima je učestvovala u projektu Band Aid 20), Mick Jagger, Dave Stewart, Damien Marley i AR Rahman (sa kojima je sarađivala u okviru super grupe “Superheavies”) …. i naravno sa velikom Aretom Franklin uz čiji CD sa najvećim hitovima se još kao desetogodišnja devojčica jednom zauvek zaljubila u soul. Kako sama kaže na TV-u je videla spot Arete Frenklin i poželela da da za Božić dobije njenu ploču.
Pažnju britanske javnosti na sebe je skrenula kada je kao trinaestogodišnjakinja pobedila u BBC talent show-u “Star for a Night”, a već sa 15 godina je u SAD imala potpisan ugovor za ploču sa etiketom Steve-a Greenberg-a (onje bio i njen prvi producent), snimila prvi album “Soul Sessions” sa manje poznatim pesme soul velikana, a koji je dostigao multi platinasti tiraž. Objavila je sedam albuma, na kojima se veoma uspešno predstavila i kao autor muzike i tekstova. Poslednji “Water for your soul” na kojem svom prepoznatljivom soul izrazu dodaje i elemente regea i world music uticaja sa raznih meridijana, a koji je producirao Damien Marley – pojavio se sredinom prosle godine, odnosno u jeku njene velike turneje “Total World Tour”, započete aprila 2014, a tokom koje planira da nastupi u svim zemljama na planeti i da u program uključi i lokalne muzičare. Joss Stone je širom sveta je prodala više od 14 miliona albuma čime je postala jednim od od najprodavanijih muzičara svog doba, najprodavaniji soul izvođač u novom milenijumu, ali najprodavaniji britanski muzičar svog vremena. Samo njena prva dva albuma u SAD su prodata u ukupnom tiražu od 2.722.000 primeraka a prva dva su u Velikoj Britaniji prodata u preko dva miliona kopija. Najmlađa je pevačica čiji su se albumi i singlovi našli na prvom mestu britanskle top liste, dok je još u tinejdžerskim godinama stigla i u Top 5 Bilbordove liste albuma, dok su prva četiri albuma ušla u Top 10. Već za prvi album bila je nominovana za Mercury prize, a iza sebe ima i mnogo nominacija i osvojenih prestižnih priznanja: jedan Grammy (uz pet nominacija), dve Brit nagrade, BBC pool of music critics… a imala je čast da nastupi i u muzičkom delu “Super Bowl-a” u američkom fudbalu – najgledanijeg prenosa u SAD pa i u planetarnim okvirima. Takođe, Joss Stone se uspešno oprobala i kao glumica. Filmski debi imala je u fantastičnoj avanturi “Eragon” , u BBC seriji “The Tudors” igrala je Anne of Cleves – četvrtu ženu Henrija VIII, a igrala je i u romantičnoj komediji “Snappers”). Godine 2006 na Sunday Times listi najbogatijih – Joss Stone je sa 6 miliona funti bila najmlađa ženska osoba, dok je 2012. godine njeno bogatstvo procenjeno na 10 miliona funti, čime je rangirana kao peti najbogatiji britanski muzičar ispod 30 godina. Ne znam koliko ce brzo zaziveti koncept buduceg Silk Road festivala i kakvu ću ja lično imati ulogu u organizaciji istog, ali mislim da sam koncertom Joss Stone na zatvaranju ovogodisnjeg Nišvila napravio prvi korak na tom putu, slučajno ili ne, preuzevši deo programa (Joss i Golden Budha Jazz Group) sa početne stanice Silk Road rute.