Većina religija nije podržavala uspon umetnosti a često je i sputavala vidove koji nisu veličali njeno postojanje. Hrišćanstvo je imalo jedan period neočekivane tolerancije kako umetnosti tako i nauke tokom Humanizma i Renesanse. Bokačo bi zbog Dekamerona završio na lomači da nije kuga desetkovala sveštenike koji su poverovali da kugu mogu izlečiti molitvama. Fascinantno mi je uvek delovala činjenica da je najbolji džez festival na južnoj hemisferi, Java džez festival nastao u Indoneziji, četvrtoj najmnogoljudnijoj državi sveta sa preko 250 miliona stanovnika muslimanske veroispovesti.
Nažalost umesto maja kada se Java džez odrzava ja sam dobio novembra poziv organizatora džez konferencije u gradu Yogjakarta. Nisam propustio priliku da par dana ostanem u Džakarti, gradu sa zvanično 10 miliona stanovnika koji tokom dana naraste na 30 miliona poslovno povezanih ljudi. Centralni trg je te večeri bio prepun mladih muslimana i muslimanki koji su opušteno sedeli na betonu slušajuci lokalni bluz bend. Dok sam snimao atmosferu zaurlala je sirena i muzičari su krenuli ubrzano da se pakuju a publika lagano razilazi. Bilo je tačno 21 čas i sirena je zavijala narednih 15 min. Izlazeci sa trga spazio sam kordone policije polako shvatajući da se ne radi ni o kakvoj vanrednoj opasnosti vec nekoj vrstii kućnog reda. To nikako nije ličilo na moju viziju džez atmosfere koju sam viđao na izuzetno posećenim you tube klipovima najvecih svetskih bendova sa Java džez festivala. Piva nije bilo ni u velikim super marketima, a ni u hotelima. Neko opravdanje našao sam u činjenici da u ovako velikoj zemlji treba uskladiti 470 etničkih grupa koje govore 1400 različitih jezika. Pomislio sam kako Jugoslavija nije umela da uskladi zanemarljiv broj različitosti i svega 3 religije.
Yogjakarta kao kulturno središte Indonezije nije imala vremensko ograničenje koncerata, a i piva je bilo u svim hotelima. Konferencija je bila sjajna kao i showcase sa tridesetak bendova. Skoro svi bendovi doneli su mi svoje prezentacije i ponude, a ja sam odabrao Vertigong da otvori ovogodišnji 30. Nišvil.
Sa Indonezanskom Warta džez asocijacom potpisali smo “Protokol o saradnji” i razmeni bendova tako da će niški Eyot predstaviti srpski džez na par festivala. Prvi čovek Warta džez asocijacije Agus Setwian Basumi je organizator čak 10 indonezanskih festivala od kojih jedan u kompleksu Prambanan Temple prepunom predivnih budističkih hramova koje mi je pokazao uz još par impresivnih građevina i jedan živi vulkan na planini Merapi koji je desetak godina ranije odneo mnogo žrtava.
Ipak najveći utisak ostavio je džez festival Ngayogjazz u selu Sleman sa svega 1000 stanovnika. Na pet stejdževa sviralo je više stotina džez muzičara u prisustvu 40.000 posetilaca. Seoske kuće bile su svojevrstan sajam hrane i srdačnosti. U gužvi se pojavila i ministarka turizma i ja sam joj čestitao na pokroviteljstvu a i ličnom praćenju ovako autentičnog festivala. Sa setom sam pomislio kako nikada za proteklih 29 godina ni jedan ministar ni kulture ni turizma nije video ni delić glavnog programa Nišvila.
Jedna zemlja dva sistema pomislio sam došavsi na Bali pretezno budističke veroispovesti. Alkohola i turista bilo je na pretek. Plate su bile veće nego prosečnih 200 eura u ostatku zemlje a pojedinačne karte za Ubad Village džez festival bile su veće nego cena četvorodnevnog kompleta za Nišvil. Tržišno je poslovao i džez klub Yuri Mahatme koji je pored kluba organizovao i festival. Njegov odličan bend smo dogovorili za Nišvil 2025 godine.
Od ukupno 17000 indonežanskih ostrva, ostrvo Marutau pored Bornea imalo je najbolje plaže i zanimljiv festival, ali i komplikovanu vezu brzog glisera i avio transfera pa sam se zahvalio ljubaznoj ponudi tamošnjeg predsednika da produžim jos tri dana boravak.
Ostao mi je utisak srećnih i nasmejanih stanovnika umesto predrasuda o siromaštvu. Motori kao najčešće prevozno sredstvo nisu imali ograničenje u broju putnika tako da su često izmedju oca vozača i majke u sredini sedelo i dvoje dece. Taksisti na motorima imali su svoju aplikaciju i razvozili su daleko brže putnike ali i jeftinije od taksista sa automobilima kroz zakrčene ulice.Nadam se da njihova zemlja kao najveći izvoznik pirinča, pamuka
neće biti meta svetskih proizvođača ratova i pokušaja da zavadi brojne religije svih 470 etničkih grupa i umesto religije multikulturalnosti džeza ponudi im 17000 autonomnih ostrvskih država.
Islam je dominantna religija u Indoneziji iako najmlađa sa svojih 14 vekova naspram 20 vekova hrišćanstva 26 vekova budizma i 36 vekova hinduizma. Sa svojim tek prvim vekom postojanja džez se može posmatrati i kao nova religija. Za razliku od ostalih religija koje imaju strukturu daleko čvršću od bilo koje političke partije sa članovima glavnih odbora posvećenih širenju svog članstva na multilevel principima, džez se širi na principima slobode i improvizacije koji nije poželjan princip bilo kojoj vlasti kroz istoriju. Ipak trgovina dušama sledbenika daje joj obrise religije mada se od drugih dijametralno razlikuje jer ljudskoj duši nudi trenutni spokoj umesto na onom svetu ili u sledećoj reinkarnaciji.